top of page

Otázky a odpovědi

„DĚTI NEZNAJÍ MINULOST,
ANI BUDOUCNOST A - CO NÁM DOSPĚLÝM SE STÁVÁ  ZŘÍDKA - UŽÍVAJÍ PŘÍTOMNOST“     
                                 
Jean de La Bruyere

Přemýšlíte o tom, zda je důležité znakovat, i když je to jen „na chvíli“ než se vaše holčička či chlapeček rozpovídá? Děti neřeší, co bude příští měsíc nebo za rok. Pro ně je nejdůležitější jedinečná chvíle TEĎ a TADY, kterou s vámi chtějí naplno prožít! Naučte se tuto dovednost s nimi.

Jak znakování funguje?

Jakékoli nové věci člověk zpočátku  pasivně  přijímá a až později aktivně používá. Stejné je to i u znaků. Vaše děti znaky nejdříve vstřebávají a teprve až později vám začnou samy odpovídat.
Na odpověď si tedy musíte chvilku počkat. Čekání by vás ale nemělo odradit, ani my dospělí se nenaučíme všechno hned. 

 

DSC_6749.jpg

Chci vůbec znakovat?
 

Na tuto otázku si musíte odpovědět samy. Díky znakování můžete své děti rozvíjet a dát jim nástroj, za který byste někdy vy sami dali cokoli. Třeba kdybyste se najednou probudili v pralese v domorodém kmeni, mluvili pouze česky a nikdo okolo vás vám absolutně nerozuměl. Na všechny otázky by vám jen kývali, cenili na vás zuby v jakémsi pokusu o úsměv, ale nikdo by vám nebyl schopen říci, jak se vrátíte zpátky domů. V takové situaci byste možná zoufale zakřičeli „Může mi tady někdo říct, kde to jsem a jak se dostanu domů! Proč mi nikdo nerozumí?!“ A teď si představte, že jste občas pro vaše batole právě jako ten domorodec.

Čím začít?

Začněte pomocí základních znaků - viz

startovací sada PRVNÍCH 10 ZNAKŮ!

Dokážu začít znakovat sama? 
 

ANOOOOO!

S mými knížkami a výukovými kartičkami je to nejjednodušší věc na světě. Navíc, vy už jste možná i začali! Každý z vás učí své děti nejznámější a nejrozšířenější znaky tipu: „Jak jsi veliký? Udělej pápá.“

DSC_6766_edited.jpg

Kdy tedy se znakováním začít?

já jsem začala opravdu velmi brzy a první odezva přišla v půl roce. Pokud trpělivost není vaší silnou stránkou, doporučuji začít později. Od 6. – 8. měsíce dokáže dítě vnímat a zpětně reagovat. Má lépe vyvinutou nejen paměť, ale také koordinaci ruka-oko. Od 8. měsíce už má motorické schopnosti natolik zdokonalené, že je schopné vám odpovědět mnohem dříve a nemusíte na odpověď tak dlouho čekat. Zrovna nedávno mi jedna maminka říkala, že se její 8 měsíční chlapeček naučil znak pro MLÍČKO za dva dny!

Znakovat můžete začít klidně i od jednoho roku a déle. Když začnete znakovat např. v 6 měsících, odpovědět vám může v 8 až 10 měsících. Po prvním roce už to může být otázka pár dnů. Hlavně ale nezapomeňte, že každé dítě je jiné a má svůj rytmus jak ve znakování, tak i v řeči. 

Brzdí znakový jazyk mluvení?
 

NE a NE a NE!

Já si za tím opravdu stojím. A nejde jen o mou osobní zkušenost, ale i o vědecky prokázaný výsledek v mnohaleté studii dvou doktorek L. Acredolo a S. Goodwyn z USA, které znakování miminek objevily.

 

Potkala jsem hodně maminek, které od 3 let věku jejich dítěte řešily jeho špatnou, někdy až nulovou, mluvu. Co by daly za to, kdyby měly nástroj k tomu se dorozumět. Vývoj řeči potřebuje čas a mnohdy trvá opravdu dlouho, než se dítě rozmluví. Na překlenutí této doby je znakování to nejlepší, co pro sebe i své dítě můžete udělat.

Opravdu neudělám chybu, když začnu znakovat?

V době, kdy jsem znakovala, jsem se setkala se spousty nepochopení a skeptičnosti od svého okolí, rodinou počínaje. Ani jeden z odpůrců nikdy znakování nezkusil a nic bližšího o něm nevěděl. Znakování se slyšícími miminky je u nás teprve 15 let, takže se ani nedivím. Všechno nové, ale nutně neznamená špatné. My jsme s holčičkami věděly své a k mému překvapení se z některých odpůrců staly nakonec nadšenci, kteří znakování prožívali se mnou a dnes mi fandí. Pokud chcete znát další výhody a nevýhody znakování, klikněte sem.

Stačí, když z rodiny znakuji jen já?

Ano! Stačí, že znakuje ten, kdo s miminkem tráví nejvíc času. 

A co když chtějí znakovat i ostatní členové?

Tím lépe! Díky mým knihám a sadám kartiček může znakovat opravdu KAŽDÝ! Maminky, tatínkové, starší sourozenci, babičky, dědečkové, tetičky, prostě kdokoli, kdo o to bude mít zájem!

Jak dlouho budeme znaky používat?
 

To je individuální. Jak už bylo zmíněno výše, záleží na každém dítěti, jak rychle se naučí mluvit a nahradí znaky slovem. Znaky pak postupně vymizí.

Liší se znakování slyšících a neslyšících?

Ano,  v mém případě ano. Používaly jsme znaky, které byly pro mé děti jednoduché vzhledem k jejich motorickým dovednostem. I přes to, že většina z nich vychází z ASL (Americký znakový jazyk pro neslyšící). Některé znaky mi přišly těžké, a tak jsme si s dcerkami vymyslely své vlastní. Ty jsou uvedeny i v mých knihách.

DSC_6777.jpg

DALŠÍ DŮLEŽITÉ INFORMACE O TOM, JAK ZAČÍT ZNAKOVAT NAJDETE V PŘILOŽENÉM NÁVODU U JEDNOTLIVÝCH KARTIČKOVÝCH SAD
„PROSÍM, ZNAKUJ SE MNOU!“

 

bottom of page